Саопштења Министарства

Осигурање пољопривреде слабо али ипак бележи тренд раста

У Новом Саду је током Међународног пољопривредног сајмa одржана конференција „Време је за сигурну пољопривреду“ коју је организовало Удружење новинара за пољопривреду АГРОПРЕСС.

Обраћајући се учесницима Сенад Махмутовић, државни секретар у Министарству пољопривреде, истакао је да је држава са своје стране много учинила последњих година како би субвенцијама охрабрила пољопривреднике на осигурање своје производње. „Ми као министарство помажемо пољопривреднике да се заштите од непредвидивих временских услова кроз многе видове, као што су субвенције за наводњавање, за набавку противградних мрежа, модернизујемо систем противградне одбране, али и кроз директну финансијску помоћ за осигуравање усева“, рекао је Махмутовић. Она се, како је навео, креће од 40, 45, па и до 70 одсто за пет округа. „Подстичемо и локалне самоуправе да суфинансирају осигурање како бисмо свели на минимум ризик за пољопривреднике, за њихово добро, али и за грађане као купце“, рекао је Махмутовић

Према речима Горана Ђаковића председника овог Удружења, пољопривредници се и даље нерадо одлучују на осигурање производње. „Тешко им је да одвоје динар за осигурање, а без тога ћемо пропасти и то кажем јер сам и сам пољопривредник. Имамо пример малинара и купинара који су ове године имали фантастичну цену и замислите како је онима којима је град све уништио. Да не помињем болести које нападају воће и усеве након непогоде а ви немате приходе. Тај трошак  је само два или три динара по килограму. На примеру шљиве, то је осам до девет хиљада динара по хектару које треба да платите за учешће и заиста нема јефтиније мере него што је осигурање“, каже Ђаковић. Представник Дунав осигурања Миодраг Младеновић истакао је податке, за које је навео да су поражавајући. „Само 12 до 15 одсто од укупно обрадивих површина у Србији је осигурано, а за приватна газдинства је то три одсто и то је јако лоше. То морамо сви заједно да променимо“, каже Младеновић.

Српски пољопривредници уместо да осигурају усеве, кажу аграрни новинари, и даље са зебњом гледају у небо. „Прогноза је поуздана за неколико дана, али на дужи рок или сезонски не можемо тачно да предвидимо време, а то је битно за пољопривреднике. Зато морају добро да разумеју поруке, али и то им не вреди много ако нема заштите или нису осигурани“, каже Недељко Тодоровић, метеоролог Републичког хидрометеоролошког завода.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде издвојило је преко 1,25 милијарди динара за субвенције осигурања у 2020. години и сваке године све више новца се издваја а број захтева прешао је 27000 корисника осигурања. 

 

Категорије

Скорашњи чланци

Величина текста
Контраст