Саопштења Министарства

Подршка Европске уније руралном сектору у Србији са 175 милиона евра

На предлог Министарства пољопривреде и заштите животне средине Европска комисија усвојила је 20. јануара 2015. године, Програм за рурални развој у Србији (IPАRD). На овај начин створена је основа за подршку Европске Уније пољопривредном сектору у Србији, у наредних шест година.

„Ово је изузетно добра вест и представљаће значајну помоћ нашим пољопривредним произвођачима. Рeпубликa Србиja je jeдинa држaвa у рeгиoну кoja je крeнулa у прoцeс изрaдe и кoришћeњa прeтприступнe пoмoћи у oблaсти рурaлнoг рaзвoja крoз IPARD прoгрaм“, изјавила је министар пољопривреде и заштите животне средине проф. др Снежана Богосављевић Бошковић и објаснила да то пoдрaзумeвa дa je Србија прeузeлa oбaвeзу aкрeдитaциje aдминистрaтивнe структурe зa кoришћeњe oвих срeдстaвa.

„Другe двe држaвe кoje су прeдaлe Европској комисији IPARD прoгрaм зa пeриoд 2014 -2020, су Tурскa и Maкeдoниja, кoje су свoje структурe aкрeдитoвaли у прeтхoднoм финaнсиjскoм пeриoд EУ 2007-2013“, прецизирала је министар Богосављевић Бошковић.

„Пољопривредници ће самостално са својим пројектима моћи да аплицирају за ова неповратна средства и на тај начин  поспеше производњу и подигну ниво конкурентности својих производа, како би могли да парирају европским фармерима“, рекла је министар.

Главни циљеви Програма су повећање безбедности хране у Србији и унапређење конкурентности сектора пољопривредне производње и прераде, као и помоћ Србији да се постепено усклади са стандардима ЕУ.

Укупни буџет у вредности од 175 милиона евра биће на располагању српским пољопривредницима у виду грантова за суфинансирање одговарајућих инвестиција уз максималан јавни допринос од 70% прихватљивих трошкова. Ово би требало да доведе до укупних инвестиција у сектору од око 400 милиона евра (49 милијарди динара).

На основу детаљне и објективне анализе сектора и након консултација, одабране су следеће мере: Инвестиције у пољопривредна газдинства – грантови ће се давати произвођачима млека, меса, воћа и поврћа и других усеве; инвестиције везане за прераду и пласман пољопривредних производа – намењене микро, малим и средњим предузећима за прераду млека, меса, воћа и поврћа; органска производња – подршка ће се пружати пољопривредним произвођачима који уводе методе органске производње; спровођење стратегија локалног развоја – у оквиру такозваног „лидер“ програма, локалне акционе групе (посебно основана јавно-приватна партнерства) ће добити подршку за спровођење локалних руралних стратегија; диверзификација активности у руралним срединама и пословни развој – ова мера ће помоћи да се развију приватни капацитети за рурални туризам, као и техничка помоћ – стручњаци из Европске уније ће помоћи домаћим властима у реализацији програма.

ЕУ ће пружати финансијску помоћ пољопривредном сектору у Србији кроз систем управљања и контроле који је у складу са стандардима добре владавине у савременој јавној администрацији еквивалентној сличним организацијама у земљама чланицама Европске уније. Надлежни органи у Србији тренутно припремају овај систем уз подршку Европске уније. Ова фаза мора да се заврши да би први позиви за подношење предлога могли да се објаве.

Категорије

Скорашњи чланци

Величина текста
Контраст