Саопштења Министарства

Србија поступа у потпуности у складу са Конвенцијом о процени утицаја на животну средину

„Апсолутно су нетачне информације да се гради нова нуклеарна електрана. Истина је да два  блока нуклеарне електране, која ради већ 40 година, треба да буду замењена новим, савременим, високобезбедним. План је да нови блокови замене старе у периоду од 2032. године до 2037. године“, рекла је данас министар пољопровреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић.

Богосављевић Бошковић је нагласила да Србија не може да забрани, нити осујети ову замену, јер је она ствар енергетске политике суверене државе и енергетске политике ЕУ и додала да Србија може, и користи могућност, у складу са Конвенцијом о процени утицаја на животну средину, у прекограничном контексту, да учествује у процени утицаја за наведени пројекат.

„Студију је урадила Мађарска, односно експертске службе и објављена је на сајту министарства, а наша научна и стручна јавност и сви заинтерсовани имали су могућност да је проуче и дају своје примедбе, сугестије и предлоге. Министарсву су достављане примедбе и сугестије два месеца и оне су прослеђене надлежном мађарском министарству“, изјавила је министар.

Јавна расправа је одржана 5. и 6. новембра и целокупна стручна јавност је била обавештена о томе, истакла је Богосављевић Бошковић, и додала да је позив за учешће у анализи студије послат на 41 адресу.

„Обавеститили смо САНУ, и универзитете и факултете које се баве овом проблематиком, невладине организације, надлежна министарства, а посебан допис упућен је посланицима, скупштинском Одбору за заштиту животне средине. Одбор је одредио свог представника, који је имао задатак да узме учешће у јавној расправи, али се он није одазвао позиву и тој обавези“, нагласила је министар Богосављевић Бошковић.

Министар је нагласила да је јавна расправа завршена и да се припрема записник и да ћемо до краја новембра, а најкасније почетка децембра доставити наша мишљења и додала да, би тада требало да се изјаснимо да ли је Студијом узето у обзир све оно што је са аспекта животне средине важно за Србију.

„Студија се припрема озбиљно, а предвиђена су четири нивоа заштите и ради се о најсавременијој технологији која се планира инсталирати кроз нове блокове. У Студији су предвиђене мере заштите од удеса, које ће се спровести, као и мере одговора на удес, ако до њега дође, мере максималне контроле како се не би дозволило да дође до удеса већих размера, односно удеса који би могао имати штетне последице по наше становништво“, рекла је она.

Мађарска је отпочела припрему неопходне документације за замену два блока, а укључивање нових блокова, уместо постојећих подразмева сложене процедуре и огроман посао за које је неопходно 15-ак година. Ради се о уобичајеном поступку у замени блокова који имају свој рок трајања од 50 до 60 година.

Обзиром на период коришћења који је иза сада активних блокова и уобичајено време њиховог трајања, као и сложене и дуготрајне процедуре њихове замене, Мађари су започели на време припрему њихове замене закључила је министар.

У овом поступку, најпре се ради Студија процене утицаја на животну средину, а тек потом припрема се техничка документација на основу које се спроводи изградња, тј. укључивање нових уместо старих блокова. Планирано је да постојећи блокови буду замењени најсавременијим и високобезбедним блоковима типа ВВР-1200, најновије руске технологије 3+. У Студији су предвиђене мере заштите од удеса, које ће се спровести, као и мере одговора на удес, ако до њега дође, мере максималне контроле како се не би дозволило да дође до удеса већих размера, односно удеса који би могао имати штетне последице по наше становништво.

Србија је иначе једна од 11 земаља која се пријавила да буду укључена у разматрање Студије утицаја предложеног пројекта на животну средину.

Категорије

Величина текста
Контраст