У Београду је данас 15 кинеских државних предузећа потписало Споразуме о трговини са српским компанијама у вредности од око пола милијарде долара, а потписивању је присуствовала и министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелена Танасковић.
Министарка Танасковић је рекла да пољопривреда представља једну од приоритетних области сарадње између наше две државе, као и да је робна размена пољопривредних и прехрамбених производа између Кине и Србије чак 55,5 милиона долара.
“Наша робна размена пољопривредних и прехрамбених производа у односу на 2015. годину када је била 14,2 милиона долара, порасла је до 55,5 милиона долара. То свакако представља резултат претходне сарадње, рада и труда и потписивања свих претходних споразума. Ми ту не желимо да станемо већ мислимо да је то сам почетак сарадње за наше две пријатељске земље”, истакла је Танасковић.
Споразум о слободној трговини доћи ће као круна те сарадње, рекла је Танасковић на скупу коме је присуствовао и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић.
“Осврнућу се и на моје гостовање у Кини и задовољство због потписивања споразума за извоз наше хране за кућне љубимце и меда, и надам се да ћемо врло брзо потписати већ усаглашен споразум за извоз јабуке. Желим да нагласим да је ово тек почетак сарадње, да имамо пуно простора и да ћемо се трудити да у наредном периоду освојимо што већи део кинеског тржишта”, закључила је министарка.
Амбасадорка НР Кине у Србији Чен Бо истакла је да је Кина две године за редом важан економски партнер Србије.
“У марту ове године Кина и Србија су званично почеле и преговоре о Споразуму о слободној трговини и уверена сам да ће економска сарадња бити још већа. Ово је добар тренутак да кинеска делегација посети Србију са циљем промоције трговине. Делегацију чини више од 10 великих и моћних предузећа и они ће данас са српским предузећима потписати уговоре о набавци и упознаће се са развојем српске привреде на терену што ће допринети ближој и бољој сарадњи обе стране”, навела је Чен Бо.
Споразуми су потписани у оквиру пословних сусрета српских и кинеских компанија. Делегација за промоцију трговине из Кине се састоји од тридесетак представника и 15 кинеских државних предузећа из пољопривредно-прехрамбеног сектора, области хемијске индустрије, минералних ресурса, прераде дрвета, услуга и друго.
Посета и пословни сусрети реализују се у сарадњи са Амбасадом Кине у Београду и представљају прилику за српске компаније да успоставе директне контакте са потенцијалним увозницима у Кини.
Кинеска делегација која је у посету стигла 14. јуна боравиће у Србији до сутра и представља прву делегацију за промоцију трговине из Министарства трговине Кине у посети нашој земљи после пандемије.