Саопштења Министарства

Унапређење еколошких стандарда уз подршку ЕУ

Уз подршку Европске уније у Србији се спроводи реформа у сектору вода која ће допринети унапређењу ефикасности у пружању водних услуга, оцењено је у Привредној комори Србије на представљању новог пројекта „ЕУ подршка реформама у сектору вода“ који финансира Европска унија.

Учеснике је поздравио Далибор Јокнић, секретар Удружења за комуналне делатности Привредне коморе Србије и истакао да су у комуналном сектору бројни изазови и проблеми, али да уз пројекте попут овог могу да се дефинишу проблеми у локаним самоуправама и да се стратешки решавају.

Уводна излагања одржали су Ведрана Илић, в. д. помоћника министра, Сектор за међународну сарадњу и европске интеграције Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и Антоан Авињон, програм менаџер Делегације Европске уније у Србији.  

Илић је истакла да је пројекат „ЕУ подршка реформама у сектору вода“ од изузетног значаја не само због израде веома корисних докумената, већ и због свеобухватне користи кроз сагледавање свих недостатака и изазова које је потребно да се превазиђу на путу ка успостављању адекватне тарифне политике у сектору вода у Републици Србији.

”Пројекат ће кроз реализацију две компоненте покушати да унапреди систем цена воде у Републици Србији пружањем подршке у процени стања пружања услуга и изради предлога за повећање ефикасности услуга сектора вода и за спровођење ревидираних захтева за надокнаду трошкова (укључујући имплементацију Тарифне методологије) и успостављање регулаторног система цена воде. Посебна пажња биће посвећена подршци у спровођењу тарифне методологије на локалном нивоу, у 20 пилот општина/градова – Пожега, Брус, Блаце, Крушевац, Сокобања, Шабац, Лебане, Лозница, Панчево, Чачак, Ужице, Смедерево, Ариље, Косјерић, Рашка, Краљево, Ниш, Вршац, Суботица и Ивањица”, додала је Илић.

Авињон је подсетио да се реформе у Републици Србији уз подршку ЕУ спроводе због грађана, са циљем да грађани имају квалитетнију воду, ефикасније и боље водне услуге. Он се захвалио Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, Републичкој дирекцији за воде и представницима локалних самоуправа на заједничком ангажовању у имплементацији овог пројекта. Нагласио је да је ова реформа дуг процес те да је неопходан дијалог свих учесника за њено успешно спровођење.

Током наредне две године, у сарадњи са државним институцијама, представницима јавних комуналних предузећа из 20 локалних самоуправа који су присуствовали скупу, пројекат ће директно допринети квалитету живота грађана побољшањем стандарда и ефикасности услуга у сектору вода, унапређењем пословања комуналних предузећа (укључујући односе са потрошачима), и повећаној транспарентности и јединственим приступом водним тарифама, осигуравајући праведну методологију обрачуна трошкова која се може користити широм земље.

Крајњи циљ свих ових активности јесте побољшање квалитета животне средине и живота грађана Републике Србије, унапређењем еколошких стандарда у Србији у складу са стандардима и најбољом праксом земаља чланица ЕУ.

У преговорима о чланству у ЕУ, Србија је крајем 2021. године отворила кластер 4 који обухвата четири поглавља, међу којима је и заштита животне средине. ЕУ је до сада уложила више од 400 милиона евра бесповратних средстава кроз бројне програме и пројекте за заштиту животне средине у Србији[1].

Уз подршку ЕУ изграђена су постројења за прераду отпадних вода у Суботици, Шапцу, Лесковцу, Kули и Врбасу, а обновљени системи за водоснабдевање у Пожаревцу, Инђији и Петровцу на Млави. У Великом Градишту изграђен је потпуно нов систем за водоснабдевање. У Расинском округу обновљен је и изграђен регионални систем водоснабдевања у Крушевцу, Александровцу, Ћићевцу и Варварину, док је у Рашкој, поред система за водоснабдевање, изграђен и систем за прераду отпадних вода.

Најважнији акт ЕУ у области вода је Оквирна директива о водама, која је на снази од 2000. године и чији је циљ одрживо управљање свим водама и са водом повезаних екосистема ради побољшања здравља и благостања грађана.

Пројекат „ЕУ подршка реформама у сектору вода“ финансира ЕУ, а њиме управља Министарство финансија, Сектор ѕа уговарање и финансирање програма из средстава ЕУ. Корисник пројекта је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Републичка дирекција за воде. Пројекат реализује EPTISA Servicios de Ingenieria S.L. Spain у конзорцијуму са EPTISA Southeast Europe d.o.o. Serbia.


Категорије

Величина текста
Контраст