Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије обавештава јавност да је на територији општине Босилеград, у местима Доња Љубата и Горња Лисина, потврђена болест плавог језика код оваца на два пољопривредна газдинства. Сумња је установљена 25. јула након што су животиње показале симптоме, а резултати испитивања у Ветеринарском специјалистичком институту Ниш потврдили су присуство вируса. Истог дана узорци су упућени у Националну референтну лабораторију за ову болест, која је 27. јула званично потврдила присуство вируса и започела даља испитивања ради типизације.
Управа за ветерину одмах је реаговала и, у складу са законом, донела решење којим се подручје у полупречнику од 100 километара од жаришта проглашава зараженим. Ова зона обухвата територије пет управних округа на југу и југоистоку Србије. Истовремено, подручје у ширини од 50 километара око границе заражене зоне проглашено је угроженим, што укључује додатна четири округа. У обе зоне уведене су мере контроле и превенције, у циљу спречавања даљег ширења болести.
На зараженом подручју спроводе се појачани ветеринарски надзори и ограничења кретања подложних животиња. Газдинства се пописују, животиње се клинички прегледају, а тамо где постоје знаци инфекције или угинућа спроводе се патоанатомски и лабораторијски прегледи. Животиње које показују симптоме изолују се и смештају у затворене објекте, а врши се и третман инсектицидима како на животињама, тако и у њиховој непосредној околини. Уколико се процени да је то неопходно, спроводи се клање или еутаназија оболелих животиња. На оба газдинства у општини Босилеград, где је болест потврђена, у току је поступак хуманог уклањања целокупног стада.
У угроженој зони такође се предузимају мере контроле – врши се хитно пописивање свих газдинстава са подложним животињама, прате се здравствено стање и потенцијално присуство вируса, као и популација комараца који га преносе. Промет животиња ван овог подручја није дозвољен.
У случају ширења инфекције, могу се активирати и додатне мере као што су организована вакцинација и проширени епизоотиолошки надзори. Све активности спроводе се у складу са Правилником о мерама за рано откривање, дијагностику и сузбијање болести плавог језика.
Болест плавог језика је вирусно обољење које погађа овце, козе и говеда, али се не преноси са животиња на људе, па не представља никакву опасност по јавно здравље. Пренос врши искључиво инсект рода Culicoides, а најизраженији симптоми се јављају код оваца, док код говеда и коза инфекција често пролази без видљивих знакова. Болест је већ ове године потврђена у више европских земаља, укључујући Грчку, Северну Македонију, Италију, Шпанију, Португалију и Словенију.
На територији Пчињског округа тренутно се налази више од 27.500 оваца и коза, од чега преко 2.000 у општини Босилеград. Због тога је посебно важно да сточари покажу сарадњу и одговорност у примени свих препоручених мера. Ветеринарске службе су присутне на терену и спроводе контролу у сарадњи са локалним самоуправама и Центром за брзо реаговање.
Министарство апелује на све одгајиваче да се придржавају инструкција стручњака и ветеринара, редовно прате здравствено стање животиња и примењују мере заштите од инсеката. Јавност ће бити благовремено и транспарентно обавештавана о свим даљим корацима.
Захваљујући брзој и стручној реакцији, систем ветеринарске заштите функционише ефикасно, а држава делује организовано и одговорно, с јасним циљем да се спречи даље ширење болести и обезбеди стабилност сточарске производње.