Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије наставило је други дан заредом акцију допремања пијаће воде на подручје Суве планине, где је због екстремне суше угрожено више од хиљаду грла крупне стоке. Захваљујући благовременој интервенцији Министарства и подршци подручних пољопривредних саветодавних и стручних служби, као и локалних самоуправа, тренутна криза је под контролом.
„Сведоци смо да је услед суше дошло до недостатка воде на терену и да је угрожена егзистенција више од хиљаду грла стоке. Министарство је хитно реаговало и преко својих подручних служби упутило помоћ. Вода је од јуче у редовној процедури и на тај начин је тренутни проблем решен“, изјавио је Срећко Вукашиновић, директор Пољопривредне саветодавне и стручне службе Ниш.
Он је најавио да ће наредних 15 дана Министарство, у сарадњи са локалним самоуправама и комуналним предузећима, на дневном нивоу обезбеђивати четири цистерне за потребе сточара из подручја Суве планине.
Посебну захвалност на терену упутили су пољопривредници, попут Николе Манојловића из села Мали Крчимир, који каже: „Ситуација је била катастрофална. Стока је рикала. Скупљали смо их синоћ до 10 да их вратимо на појило. Помоћ је стигла у прави час“.
Сличну слику даје и Милорад Петровић: „Хвала им на помоћи, али треба нам још. Има хиљаду грла – 500 телади, 200 коња и 100 ждребади. Наше село има 20 породица које живе само од сточарства“, објаснио је он.
Једна од јунакиња ове приче је и Жаклина Златановић из села Бела, која са својим говедима борави у пределу званом Мали Крчеви. „Имам осам крава и четири телета, све су моје. Остале су од сестре – укупно их је дванаест. Пасу овде по планини. Јуче нису имале ни кап воде. А ја? Нећу да пијем воду, само да оне имају. Више их волим него себе“, прича Жаклина. „Стигло је од Министарства пуно цистерни… Сад имају воду и сад ми је срце пуно“, навела је.
Председник општине Гаџин Хан Милисав Филиповић истакао је да је локална самоуправа започела допрему воде цистерном коју је уступио град Ниш, али је она остала ван погона услед техничких проблема. „Министарство пољопривреде је хитно реаговало, преузело акцију и сада је стање стабилизовано. Потребне су обилне зимске падавине да би се изворишта обновила, али до тада морамо овако“, навео је Филиповић.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде наставиће са надзором и логистичком подршком све док се ситуација не нормализује. У сарадњи са пољопривредним саветодавним и стручним службама и локалним самоуправама, свакодневно ће се пратити потребе на терену и предузимати све мере како би се спречила даља штета.