Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) одржали су радни састанак на тему даљег развоја пољопривредног сектора, са посебним акцентом на регенеративну пољопривреду, дигитализацију система подстицаја и употребу вештачке интелигенције у служби пољопривреде.
Уз извршну директорку НАЛЕД-а Виолету Јовановић, састанку су присуствовали и представници Савеза за храну и пољопривреду, као и водећих компанија и институција које учествују у овом телу. Разговор је био усмерен на дефинисање заједничких корака ка модернизацији и већој ефикасности сектора, укључујући предлоге за едукацију произвођача, сертификацију регенеративних производа и унапређење агроеколошких мера.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде проф. др Драган Гламочић истакао је да је Србија спремна да подржи трансформацију ка одрживијем моделу пољопривреде, у којем ће се не само производити више, већ и боље, уз очување природних ресурса.

Проф. др Драган Гламочић и Виолета Јовановић
„Регенеративна пољопривреда представља један од кључних праваца развоја у наредном периоду. Она је више од агротехничке праксе – то је визија која спаја заштиту земљишта, повећање приноса и тржишну препознатљивост. Подржаћемо све напоре усмерене ка њеној примени у пракси и препознавању у оквиру политика подршке“, поручио је министар.
Поред тога, посебна пажња посвећена је унапређењу дигиталне инфраструктуре у пољопривреди. Разговарало се о развоју нових функционалности у оквиру еАграра, успостављању интегрисаног административног и контролног система (IACS), као и увођењу алата заснованих на вештачкој интелигенцији, попут дигиталних асистената и chatbot водича за кориснике подстицаја.
Виолета Јовановић је нагласила да је од суштинске важности повезати знање, праксу и дигитална решења у функцији бољег управљања и подршке произвођачима.
„Савремена пољопривреда тражи паметне системе. Решења која развијамо заједно са Министарством имају за циљ да поједноставе процедуре, смање административно оптерећење и појачају ефикасност система. Посебан потенцијал видимо у ширењу регенеративне пољопривреде и коришћењу вештачке интелигенције у служби пољопривредника“, изјавила је Јовановић.
Састанак је потврдио обострану посвећеност даљој сарадњи и заједничком раду на креирању политика које ће одговорити на потребе савременог аграра. Истовремено, договорени су и следећи кораци у домену ИПАРД мера, едукације локалних самоуправа, као и заједничких иницијатива у циљу оснаживања домаћих произвођача.
Министарство пољопривреде наставиће да развија партнерства са свим актерима који могу допринети модернизацији, конкурентности и одрживости српске пољопривреде.