Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде истиче да на дан 21.07.2025. године у Републици Србији не постоји значајан ризик од ширења антракса, опасне заразне болести животиња која је недавно потврђена у Р. Хрватској. Надлежне институције пажљиво прате ситуацију у региону.
Антракс се најчешће јавља у руралним и сточарским подручијима где су присутне повољне климатске и земљишне прилике за дугорочно преживљаваље спора антракса у земљишту. Обично се јавља у виду локализованих епизоотија, у руралним крајевима, и то обично тамо где су претходно забележене појаве болести антракса код говеда или људи који рукују месом.
Могућност ширења болести чак и на територији других насељених места у Р. Хрватској је мала због брзо предузетих ветеринарских мера у сузбијању ове заразне болести, чиме је и могућност ширења заразе на територију Р. Србије мала.
Реч је о зоонози, односно болести која се може пренети са животиње на човека, и то нарочито уколико се ради о професијама: ветеринару, месару, сточару, музачу, шишачу вуне и људима који раде у објектима за прераду и штављење коже. Зато се ова болест назива професионална болест ветеринара.
Животиње обољевају у истом стаду ако има заражених животиња међу њима, и ако је на пасалиште антраксни дистрикт. Болест се може преносити и са леша животиње. Зато су мере попут карантинирања животиња на подручја где је болест дијагностификована, забрана кретања животиња са тог подручја на чиста подручја, дезинфекција и брзо уклањање лешева кључне за сузбијање болести.
Говорећи о могућности појаве антракса у Р. Србији, а у вези са случајем антракса у Р. Хрватској, истичемо да је мала могућност преношења ове заразне болести на територију Р. Србије. На територији Р. Србије немамо активно жариште антракса. Последњи случај је забележен 2011. године у Средњебанатском округу. То жариште је брзо и ефикасно санирано еутаназијом свих оболелих животиња и дезинфекцијом тла. Ширење болести је заустављено на даље пријемчиве животиње захваљујући вакцинацији пријемчивих животиња.
У Р. Србији се не ради превентивно узорковање животиња на антракс, већ само у случајевима када за то постоји оправдана сумња, односно када имамо изненадно угинуће животиње и из тих лешева истиче крв из свих природних отвора, леш се за врло кратко време надува и изостаје rigor mortis. У оваквим ситуацијама обавезна је пријава угинућа ветеринару, који ће проценити потребу узимање узорака и слања у лабораторију ради даљег дијагностификовања. Уколико је резултат позитиван неопходно је одмах успоставити карантин на месту где су се прва угинућа јавила, увести забрану кретања животиња, нешкодљиво уклонити лешеве свих угинулих животиња и извршити дезинфекцију тла, као и контактирати Министарство здравља како би се спровела процедура заштите здравља људи који су били у контакту са оболелим животињама.
Подсећамо да је у Р. Хрватској, где је потврђен случај антракса у општини Врлика, уведен низ ветеринарских мера – забрана кретања животиња, карантин, забрана трговине животињама, спроведена је вакцинација стоке и превентивно лечење људи који су били у контакту са зараженим животињама.