Измене и допуна Уредбе о додатним захтевима за стављање на тржиште производа који садрже палмино уље, палмину маст, односно друга биљна уља и масти усвојене су на јучерашњој седници Владе Републике Србије.
У односу на првобитну верзију, која је усвојена на седници Владе крајем маја ове године, изменама и допуном Уредбе прецизно су дефинисане категорије производа на које се Уредба односи, технички услови за њихово обележавање, као и рокови за повлачење из промета постојећих производа.
Млечни производи који садрже палмино или друго биљно уље не могу се означавати, оглашавати или визуелно представљати као да су у потпуности од млека. Неће више бити места за „биљне сиреве“ и „тип сира“, нити за слике и обележја која личе на традиционалне млечне производе. Уједно, неће бити дозвољено да такви производи стоје једни поред других – мораће да буду физички одвојени у свим продајним и угоститељским објектима.
Највидљивији део Уредбе свакако је ознака која гласи: „Није 100% млечни производ – садржи палмино уље или друга биљна уља“, која ће морати да се нађе на етикети, на рафу, уз цену, у менију, брошури или било којој врсти оглашавања, укључујући и дигиталне канале. Када су у питању мањи производи, водило се рачуна о практичности – дозвољено је да ознака буде сразмерно умањена, али никада мања од 5 милиметара.
У односу на првобитни предлог, неки производи изузети су из коначне верзије Уредбе како би се обезбедила фер примена, а уједно је прецизирано и да производи који су стављени на тржиште пре 1. августа, а који немају прописане ознаке, могу остати у промету до истека рока трајања, али не дуже од 31. децембра 2025. године.
Ова правила односе се како на домаће, тако и на увозне производе. За све који не буду поступали у складу са Уредбом предвиђене су новчане казне, а инспекцијске службе ће спроводити надзор.
Циљ Уредбе је заштита потрошача од обмањујућих пракси и обезбеђивање потпуне информисаности приликом избора производа. До 1. августа, када почиње њена пуна примена, остављен је период за прилагођавање, током ког су многи трговци већ почели са увођењем нових ознака и прилагођавањем начина излагања производа.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде позива све произвођаче и трговце да се придржавају нових правила, а потрошаче да обрате пажњу на ознаке приликом куповине. За све додатне информације, надлежне институције стоје на располагању грађанима.