У организацији, Управе за аграрна плаћања (ИПАРД агеније) Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, одржан је други по реду у низу састанака који за циљ имају ефикаснију реализацију ИПАРД III јавних позива и већу укљученост свих учесника у овом процесу. Након успостављања сарадње са консултантским кућама које су подносиоци захтева ангажовали у припреми и праћењу својих пројеката, данас су разговори настављени са дистрибутерима и увозницима пољопривредне механизације и њиховим удружењима.
Разматрани су изазови у вези са имплементацијом ИПАРД пројеката, као и неопходне корекције у информисању крајњих корисника, пре свега у делу техничке документације и испуњавања услова јавног позива.
У фокусу разговора био је и јавни позив за тракторе, који изазива велико интересовање међу пољопривредницима. Учесници су дискутовали о најчешћим питањима и дилемама корисника, као и о недоумицама везаним за прихватљиве брендове, снагу мотора, еколошке стандарде и поступак пријаве.
Један од кључних аспеката који су разматрани током састанка је како убрзати процес реализације инвестиција. Прецизирано је да ће УАП покренути иницијативе које ће омогућити брже и ефикасније одобравање захтева, као и бржу исплату ИПАРД средстава крајњим корисницима. У том контексту, један од приоритета је дефинисање јаснијих рокова за реализацију пројеката, односно испоруку механизације крајњим корисницима.
Поставља се питање колико трактори тренутно постоје на складиштима у Србији и да ли су они спремни за продају пољопривредницима који су аплицирали за ИПАРД подршку. Питање залиха и доступности ових уређаја представља значајан фактор за брзу реализацију ИПАРД пројеката и кључно је за оне који су већ поднели захтеве за финансирање.
„Наш циљ је да корисницима ИПАРД програма олакшамо цео процес, као и да осигурамо да све набавке буду у складу са правилима Европске уније, али и брзе и ефикасне. Сарадња са дистрибутерима и увозницима механизације је кључна у том процесу, јер они директно комуницирају са пољопривредницима и утичу на њихов избор опреме. Такође, у директној су комуникацији са произвођачима механизације, те нам могу сугерисати како да реализација инвестиције буде што ефикаснија, како би ИПАРД средства била што брже исплаћена крајњим корисницима и како би се боље предвидео ток финансијских средстава“, истакао је директор Управе за аграрна плаћања Слободан Николовски, додајући да поред убрзања процеса одобравања захтева и извршења исплата, УАП ће настојати да корисницима омогући директна комуникација са банкарским сектором, како би пољопривредници могли лакше да приступе финансијским средствима и осигурају свој део инвестиције.
Дистрибутери су изразили спремност да активније учествују у едукацији корисника и иницирали додатну размену информација са Управом, како би се избегле грешке које доводе до одбијања захтева за подршку.
Састанак је закључен предлогом да се успостави линија директне комуникације између УАП-а и асоцијација дистрибутера. Учесници су се сагласили да је континуирана едукација кључна за повећање искоришћености ИПАРД фондова у наредном периоду.