Министар Гламочић у Малом Иђошу: Савремени системи за наводњавање као гарант стабилне производње и сигурне хране

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде проф. др Драган Гламочић посетио је Мали Иђош, где функционише систем за наводњавање којим је обезбеђена вода за више од 5.000 хектара пољопривредних површина у овом крају. „Проширењем овог система кроз нови пројекат добиће се још 2.000 хектара које ћемо наводњавати“, рекао је овом приликом министар Гламочић.

Како је истакао, овај систем представља значајан корак у јачању отпорности пољопривреде на екстремне временске услове, посебно честе суше које последњих година погађају Србију.

„Овде данас видимо како улагање у воду значи сигурније приносе и већу стабилност за наше пољопривреднике. Чак и у овако сувом периоду, поља су зелена, друга сетва кукуруза је успела, и то је најбољи доказ колико ови системи значе. Обезбеђена је стабилност производње, а тиме и сигурност за грађане Србије“, нагласио је министар.

Пројекат у Малом Иђошу реализован је у оквиру сарадње ЈВП „Воде Војводине“ са Фондом за развој Абу Дабија и један је од многих који се реализују из средстава зајма Фонда за развој Абу Дабија, а на основу Уговора о зајму између Владе Републике Србије и поменутог Фонда за финансирање Прве фазе Развоја система за наводњавање. Вредност сарадње у Републици Србије је скоро 100 милиона долара, чиме се стварају услови за наводњавање готово 130.000 хектара. Радови обухватају изградњу, реконструкцију и модернизацију пумпних станица, канала, акумулација и дистрибутивних мрежа, прилагођених потребама различитих региона.

Министар је подсетио на то да је уговор са Фондом за развој Абу Дабија потписан још у његовом првом мандату, пре 12 година, али да су припреме и реализација овако сложених система захтевале време. „Данас имамо пројеката више него што имамо расположивих средстава, и то је добар знак – јер смо спремни да наставимо градњу нових система, уз финансијску подршку и из државног буџета и међународних партнера. На пољопривредницима је да се прикључе, а на држави да им то омогући“, поручио је Гламочић.

Министар је такође нагласио да ова сарадња није само резултат институционалних односа, већ и снажног и пријатељског односа два председника – Александра Вучића и шеика Мухамеда бин Заједа ал Нахјана, председника Уједињених Арапских Емирата. „Тај однос поверења и пријатељства омогућио је да овај и многи други пројекти добију подршку и реализују се у корист грађана Србије“, истакао је Гламочић.

Систем у Малом Иђошу користи најсавременију технологију, укључујући и могућности дигиталног управљања, што је, како је истакао министар, посебно привлачно младим пољопривредницима. „Наш циљ је да овакви системи постану стандард у Србији, јер где има воде – има и живота, рада и развоја“, закључио је он.

 

Подели:

Корисни линкови

Close Search Window
toggle icon