Saopštenja Ministarstva i najave

Ministar Glamočić na RTS-u: Srbija ima šta da ponudi i svetu i svojim građanima

Uoči svečanog otvaranja 92. Međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prof. dr Dragan Glamočić govorio je u Jutarnjem programu RTS-a o najvažnijim temama iz sektora poljoprivrede. Kako je istakao, ovogodišnji sajam biće snažan pokazatelj razvoja srpskog agrara, sa više od hiljadu izlagača iz 40 zemalja i fokusom na digitalizaciju, organsku proizvodnju, podršku mladima i ženama u ruralnim područjima.

Sajam kao ogledalo agrarnog napretka

Ministar je podsetio da je godinama bio aktivan učesnik sajma, te da je ova manifestacija jedna od najvećih investicija u regionu. Posebno je naglasio učešće delegacije Evropske unije i zemlje partnera Italije, kao i kolektivne izložbe Češke, Španije, Mađarske i Republike Srpske. U hali 1A, koju organizuje i finansira Ministarstvo, biće predstavljeni organski proizvodi iz svih krajeva Srbije, poput Rtanjskog meda, Ariljske maline i Futoškog kupusa.

Mladi i digitalizacija u fokusu

„Bez mladih i žena nema napretka u poljoprivredi“, poručio je ministar. Na štandu Ministarstva radiće studenti poljoprivrednih fakulteta iz Beograda i Novog Sada, a organizovane su i posete srednjih poljoprivrednih škola. Uprkos izazovima, sve više mladih ostaje na selu, što ministar vidi kao ohrabrujući trend.

Istorijski budžet i nove mere

Glamočić je naglasio da je budžet za poljoprivredu nikad veći, uz sveukupno zadovoljstvo proizvođača, posebno onih u najtežim uslovima. Ukazao je i na podršku za nabavku mehanizacije, gde je povraćaj do 65% za mlade, žene i područja sa otežanim uslovima. Najavio je novu meru — kreditnu podršku sa subvencionisanim kamatama za nabavku digitalne opreme, dronova, đubriva, mehanizacije, stočne hrane i životinja.

Investicije u infrastrukturu i osiguranje

Ministar je podsetio da je u toku javni poziv za razvoj ruralne infrastrukture, namenjen naseljima do 10.000 stanovnika. Raspoloživo je 400 miliona dinara, a lokalne samouprave mogu dobiti do 35 miliona. Takođe, izdvajaju se sredstva za osiguranje useva i stoke – od 40 do 70% bespovratnih podsticaja.

Posledice mraza i upozorenje povodom bolesti životinja

Iako su trešnje i kajsije pretrpele štetu od mraza, žitarice stoje dobro. Ministar je apelovao na poljoprivrednike da osiguraju proizvodnju, posebno nakon snežnih padavina u pojedinim regionima. Zbog pojave slinavke i šapa, ove godine neće biti izložbe žive stoke. Ministarstvo, dodao je, završava javne nabavke za izgradnju automatskih protivgradnih stanica.

Voćarstvo nosi najveći izvozni potencijal

Glamočić je istakao da Srbija više izvozi nego što uvozi u agraru, a najveći prihod ostvaruje u voćarstvu – između 1,3 i 1,5 milijardi evra sa svega 200.000 hektara. Nasuprot tome, žitarice na osam puta većoj površini donose znatno manji prihod.

Cene i konflikt u lancu

Kada je reč o cenama, ministar je podsetio da se svi u lancu snabdevanja moraju solidarno podeliti – proizvođači, prerađivači i trgovci. Ukazao je da se rade analize marži u saradnji sa Ministarstvom trgovine.

Nova tržišta i šanse za izvoz

Srbija ima veliki potencijal na tržištu Kine, gde je već izvezen med, a priprema se izvoz vina i mehanizacije u afričke zemlje. Ministar je najavio posete tim zemljama radi otvaranja novih kanala za plasman proizvoda.

Motivisati decu i mlade da ostanu na selu

„Svako dete koje zavoli poljoprivredu, kao što sam video kod jednog dečaka od sedam godina, vredi više od svakog plana“, rekao je ministar i zaključio da je uloga medija, obrazovnih ustanova i države da motivišu, približe digitalne alate i ojačaju poverenje u život i rad na selu.

Kategorije

Veličina teksta
Kontrast