Saopštenja Ministarstva

Samit o hrani na marginama Generalne Skupštine UN

Nedimović poručio: Prehrambena sigurnost za Srbiju je prioritet 

 

 

U Njujorku je na marginama debate na Generalnoj skupštini UN održan prvi virtuelni globalni samit o budućnosti hrane. Cilj tog skupa je postizanje napretka u vezi sa ispunjavanjem 17 ciljeva održivog razvoja, koji su UN sačinile pre 6 godina kao listu zadataka.

Generalni sekretar UN je na samitu u Njujorku upozorio da milijardu ljudi na planeti je gojazno dok su milioni gladni, on je podsetio da se trećina  hrane baca, ali način na koji se proizvodi, prerađuje i konzumira hrana stvara čak trećinu emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte. Zbog toga su neki od ciljeva održivog razvoja i okončanje gladi i siromaštva.

Antonio Guteres, generalni sekretar UN: „Kao globalna zajednica moramo da promenimo svoj pristup u pogledu poljoprivrednih subvencija i podršci zapošljavanja radnika, moramo ponovo razmisliti o tome kako vidimo i vrednujemo hranu, ne samo kao robu kojom se trguje, već kao pravo koje deli svaka osoba“.

U Njujorku je u sedištu UN UNICEF postavio ekran na kojem se vidi brojač  gde se svake sekunde menjaju cifre, kako bi se ukazalo na to da su deca širom sveta izgubila do sada ukupno 1,8 biliona školskih časova zbog kovid mera.

Republiku Srbiju na ovom forumu linka predstavljao je Branislav Nedimović, potpredsednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede koji je ovom prilikom putem video linka poručio svetu da je problem sa pandemojim hranu stavio  u fokus na globalnom nivou: „Toliko su skočile cene žitarica da je to neverovatno ali i potpuno prirodno jer broj stanovnika na planeti raste, raste potreba za hranom, sa druge strane moramo imati u vidu i ekologiju, a treća strana je digitalizacija. Tu mi moramo tražiti svoje mesto. Sa aspekta Srbije nema važnije teme na kojoj moramo raditi i sa aspekta bezbednosti naše države prehrambena bezbednost je jedna od ključnih tema bezbednosti“ naglasio je Nedimović u svom obraćanju uz konstataciju da  je debata koju organizuju Ujedinjene nacije Srbiji dosta znači: „želimo da vidimo druga iskustva i viđenja situacije kako bi bolje sve sagledali i pokušali da unapredimo svoj sistem“.

Da je značaj ovog događaja veliki, govori i podatak da je na skupu govorilo 90 najviših predstavnika Država i Vlada među kojima su bili premijer Italije Mario Dragi, Sergej Lavrov – ministar spoljnih poslova Ruske Federacije, Predsednik Argentine Alberto Fernadez, Jošide Suga – Premijer Japana, Andrej Duda – Predsednik Republike Poljske, Franc Timerman, potpredsednik Evropske Komisije i brojni drugi zvaničnici svetskih organizacija poput direktora FAO Ku Dongđua.

Kategorije

Veličina teksta
Kontrast