Саопштења Министарства

Богосављевић Бошковић: „Координисана сарадња против климатских промена“

Министар пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић обратила на Конференцији „Р20 Аустрија и ЕУ – региони кључни актери за заокрет у енергетици“ у Бечу. R20 (Regions of Climate Action) je веома значајна с обзиром да се дефинишу регионални ставови, виђења и позиције које се од значаја за међународни процес преговора у области климатских промена. Фокус организације је борба против климатских промена коришћењем обновљивих извора енергије и енергетском ефикасношћу. R20 је партнерски савез предвођен од стране регионалних влада које промовишу и спроводе пројекте који су дизајнирани тако да допринесу локалној економији и заштити животне средине коришћењем и промовисањем енергетске ефикасности и смањењем емисије гасова са ефектом стаклене баште.

„Неопходна је координисана сарадња у борби против ефеката климатских промена. Србија интензивно припрема стратегију у борби против климатских промена и има разрађене циљеве, пројекте, студије како да свој енергетски сектор трансформише у зелени и одрживи. Ово је прилика да се размене искуства из региона, али и да се договори јача сарадња у смислу снажније подршке већем коришћењу обновљиве енергије, зелене економије и чистих технологија, заштите животне средине и климатских промена“, истакла је министар.

Богосављевић Бошковић је указала на Националну студију о зеленој економији и одрживом развоју, али и да се у Србији интензивно припрема стратегија борбе против климатских промена. Та стратегија је, према њеним речима, изузетно важна јер су штете од климатских промена сваке године све веће и разорније.

„Са климатским променама и ефектима елементарних непогода природних катастрофа не суочава се само Србија већ и друге земље у региону. Штете после мајских поплава су огромне и процењене су на преко 1,5 милијарди евра, а процене су да су сваке године без катастрофалних поплава штете такође, велике, и то у висини од 130 до 400 милиона евра“, рекла је министар додајући да су штете директне и индиректне, јер се односе на све секторе привредног и друштвеног живота.
Богосављевић Бошковић је нагласила да је изузетно важно да у решавању питања борбе против климатских промена наступ и активности буду координирани, међуресорни, а и константан у смислу сарадње земаља у региону.

Са министром пољопривреде Аустрије Андре Рупрехтером Богосављевић Бошковић је разменила доста информација везано за пољопривреду и пољопривредну производњу у две земље. Оријентација је на органској производњи у контексту свих промена, енергетског сектора, заштите животне средине.

„Та тема је важна и биће интересантна и за Србију у смислу практичне примене. Договорили смо да једна од наредних посета буде везана за органску продизводњу, да заједно са сарадницима обиђем фарме и кроз ту сарадњу искуства Аустрије пренесем на наше произвођаче, за које сам уверена да могу бити интересантна“, закључила је министар.

Категорије

Величина текста
Контраст