Саопштења Министарства Активности министра

Смањење бесправне сече шума приоритет у изменама и допунама Закона о шумама

„Усвајањем и применом Закона о изменама и допунама закона о шумама очекујемо значајно унапређење тренутног стања у сектору шумарства Републике Србије“, рекла је данас министар пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић, образлажући предлог поменутог Закона.

Министар Богосављевић Бошковић је истакла да је посебан акценат стављен на мере смањења бесправних сеча и да у том смислу закон утврђује контролу дрвета у промету, надлежност инспекције и поступање судова у случајевима кршења закона. Она је објаснила да је важна мера у циљу смањења бесправних сеча то што ће дрво у промету у будуће, поред жига на посеченом дрвету, морати да прати и одговарајућа документација, отпремница или пропратница, којом се доказује следљивост, тј. порекло робе у промету. За дрво у промету без одговарајуће документације, односно дрво које је предмет бесправне сече, Законом се предвиђа мера његовог одузимања.

Поменути Закон дефинише статус чувара шума као службеног лица, док шумарски инспектори поново добијају право и овлашћења да контролишу дрво у промету. Законом се решава проблем десетине хиљада хектара државних шума, које немају заштиту и корисника, због чега су оне најподесније за шумокрадице и бесправну сечу.

„Реч је о шумама које су по Закону о јавној својини изузете из процеса приватизације предузећа, задруга и слично, односно шумама које треба да добију корисника. Након усвајања закона за ове шуме, Влада ће утврдити корисника на предлог Министарства“, појаснила је министар Богосављевић Бошковић.

Од изузетног је значаја што се овим Законом успостављају јасне процедуре поступања и финансирања отклањања последица у случају природних непогода као што су поплаве, клизишта или ледоломи. Непогоде су све присутније као директна последица климатских промена и овај закон, како је министар нагласила, представља системски одговор на тај проблем. Власници шума, тј. сопственици биће ослобођени плаћања накнада за сечу, јер се она у случајевима природних непогода сматра санацијом, а не класичном сечом. Ово се у претходне две године показало као велики проблем, када је било неопходно брзо реаговање у циљу, како отклањања последица, тако и интервентне реакције. 

„Закон предвиђа и измене у систему планирања тако што се шумска подручја укрупњавају у шумске области као нове планске целине чиме ћемо само на основу мањег броја планова за израду остварити уштеду и до милијарду динара на десетогодишњем нивоу“, истакла је министар Богосављевић Бошковић и додала да је посебан квалитет предложеног закона у томе што су његове одредбе усаглашене на нивоу и струке и заинтересованих корисника.

„У унапређењу стручних одредби Закона, сагласност је постигнута на највишем нивоу, у сарадњи са институцијама попут Шумарског факултета, Института за шумарство, Института за низијско шумарство и заштиту животне средине, Нови Сад, ЈП Србијашуме, Покрајинског секретаријата за пољопривреду, шумарство и водопривреду и других релевантних представника“, закључила је министар.

Категорије

Скорашњи чланци

Величина текста
Контраст