Саопштења Министарства Активности министра

Недимовић : Развијати врсте пољопривредне производње са тржишном перспективом на средњи и дужи рок

Министар пољопривреде и заштите животне средине Бранислав Недимовић учествовао је данас, 10. фебруара 2017. године, на Научно-стручном саветовању пољопривредника, агронома и саветодаваца „Добар дан домаћине“ које је одржано на Пољопривредном факултету у Новом Саду.

Недимовић је том приликом изјавио да је јако важно да развијемо оне врсте пољопривредне производње које на средњи и дужи рок на тржишту имају перспективу, а, како је рекао, једна од њих је и сточарство, поред воћарства и повртарства.

„Није само за сточарство опредељено више новца, чак пет пута више новца је опредељено за инвестиције у механизацију, опрему и складиштење, него што је то био случај у 2016. години. Идеја нам је да повећамо конкурентност пољопривредних произвођача како би они смањили своје трошкове и остваривали већи приход“, рекао је Недимовић.

 Од мера намењених младим пољопривредним произвођачима, министар Недимовић је посебно истакао ону која подразумева грант од 10.000 евра, чиме се, како је нагласио, по први пут у републичком и покрајинском буџету ствара „алат“ којим се људи подстичу да остану на селу и да долазе на село.

„Нама је јако важно да направимо механизам који ће будућим пољопривредницима омогућити да буду у систему пензијско-инвалидског осигурања, односно да практично буду запослени у пољопривреди“, појаснио је Недимовић.

Говорећи о свињарству, Недимовић је рекао да је током прошле године Министарство пољопривреде и заштите животне средине исплатило 760 милиона динара субвенција по основу това свиња, што је, како је рекао, много више него годину раније.

Недимовић је напоменуо да је повећан износ средстава који се даје за приплодне крмаче.

Министар је указао и да је повећање броја прерађивача омогућило испуњавање захтева веће потражње, па је тако извоз термички обрађеног меса из Србије на простор ЕУ, у новембру и децембру знатно скочио.

Недимовић је најавио да је план да се укине обавезна вакцинација за класичну кугу свиња и да се држава подели у зоне како би се раздвојила подручја у којима дужи период није било свињске куге и у којима је та болест последњи пут  забележена 2010. године, а све у циљу обезбеђивања квалитетнијег мониторинга односно праћења стања на терену.

На тај начин бисмо, како је појаснио министар, испунили услов да добијемо право да са Европском унијом тргујемо свежим месом, као и да на простор Русије транспортујемо свеже месо преко територија земаља чланица ЕУ.

Министар је навео и да је приликом недавног потписивања меморандума са Кином који се тиче јагњећег меса, договорено да ће завршно усаглашавање сертификата бити реализовано крајем априла током његове посете Кини.

„У буџету су опредељена средства за подстицање овчарства, па тако имамо меру по којој се субвенционише 7.000 динара по грлу, док је у окружењу два до три пута мање. Ми са намером финансијским путем подстичемо да људи крену у развој овчарства како бисмо имали довољно сировина да би касније могли да то прерађујемо и извозимо“, рекао је Недимовић, закључујући је неопходно обезбедити довољне количине како бисмо се позиционирали на тржишту, као и да је иста ситуација и са говеђим месом.

Категорије

Скорашњи чланци

Величина текста
Контраст