Саопштења Министарства Активности министра

Недимовић: Србија за два месеца извезла 12.000 тона малине, доминирамо у квалитету

Министар пољопривреде и заштите животне средине Бранислав Недимовић изјавио је данас, 13. марта 2017. године, у Ариљу да је Србија у последња два месеца извезла 12.000 тона малине, као и да доминира у квалитету тог воћа.

Недимовић је након састанка са хладњачарима истакао да су апсолутно нетачне тврдње да увоз малине уништава домаћу производњу, наводећи као пример да је током јануара и фебруара у Србију увезено свега 1.000 тона малине, од чега 600 тона из БиХ.

“Ми смо потписници различитих споразума који гарантују отворено тржиште, али Србија доминира у квалитету и увезена роба не може тренутно да парира нашој”, нагласио је министар.

Недимовић је у Ариљу такође позвао хладњачаре односно откупљиваче малине и другог јагодичастог и бобичастог воћа, после јучерашњег позива упућеног произвођачима из Ивањице, да учествују у формирању посебне сталне радне групе у оквиру Министарства пољопривреде која ће координирати између њих.

У радној групи ће бити и представници Института за воћарство, као и министарстава привреде, трговине и финансија, у чијем је саставу Управа царина.

“Желимо на свеобухватан начин да сагледамо малину као стратешки пољопривредни производ, не само у оквиру откупне цене која ће бити ове године, већ и шире – да ли имамо довољно складишних капацитета за комплетну производњу и шта ће се дешавати у наредним годинама”, рекао је Недимовић.

 Министар је претходно обишао и Сјеницу, где је истакао да је српској пољопривреди потребно што више локалних брендова са ознаком географског порекла, као и да је Сјенички сир добар пример како може да се повећа конкурентност производа и његова цена.

“Што више имамо произвођача са ознаком географског порекла, пољопривреда постаје конкурентнија, а онда можемо да добијемо већу цену. Прича о Сјеничком сиру је једна од најквалитетнијих, ако то не урадимо на овом месту не знам где друго можемо то да промовишемо”, навео је Недимовић у разговору са произвођачима.

Недимовић је подсетио да Министарство даје подстицаје за музне краве које су уматичене, подстицаје за овчарство, као и премију по литру млека за коју плаћа седам динара.

Министар је напоменуо да премија неће бити иста за све, јер ће се од 1 јануара 2018. плаћати у зависности од квалитета плаћати премија.

“Ко буде имао квалитетније млеко даваћемо му више новца. Да раздвојимо квалитет од неквалитета, да не буде свима исто”, рекао је Недимовић.

Категорије

Величина текста
Контраст