Саопштења Министарства

ОБАВЕШТЕЊЕ О ТРЕНУТНОЈ СИТУАЦИЈИ И СПРОВОЂЕЊУ МЕРА ЗА СПРЕЧАВАЊЕ ШИРЕЊА, СУЗБИЈАЊА И ИСКОРЕЊИВАЊА БОЛЕСТИ КВРГАВЕ КОЖЕ – НОДУЛАРНОГ ДЕРМАТИТИСА НА ТЕРИТОРИЈИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Дана 7. јуна 2016. године, Министарство пољопривреде и заштите животне средине, прогласило је територију општине Бујановац зараженим подручјем, а територију Пчињског управног округа угроженим подручјем  чиме је Република Србија званично у складу са процедуром ОИЕ проглашена територијом зараженом вирусом  Нодуларног дерматитиса.

У протеклих месец дана Министарство пољопривреде и заштите животне средине , Управа за ветерину, је спровеле све неопходне мере за спречавање ширења, сузбијања и искорењивање болести нодуларни дерматитис – Дерматитис нодоса – Лумпy скин дисеасе (LSD) према одредбама Закона о ветеринарству („Сл.гласник СР“, бр. 91/2005, 30/2010, 93/2012) и препорукама Међународних организација (OIE-World Organisation for Animal Health i European Food Safety Authority – EFSA).

Донета је забрана промета пријемчивих животиња (говеда) на целокупној територији Републике Србије, уз асистенцијом припадника Војске Републике Србије и Министарсва унутрашњих послова Републике Србије спроводе се акције спречавања нелегалног промета животиња.

На територијама које су проглашене зараженим и угроженим подручијем спроводе се мере које су неопходне за спречавање даљег ширења, мере сузбијања и искорењивања болести. Током спровођења мера на 119 газдинсава потврђено је присуство оболелих животиња од болести квргаве коже на основу клиничке слике и на основу лабораторијске дијагностике. https://vet-uprava-srbija.cartodb.com/viz/dc7e6914-420c-11e6-b56e-0ea31932ec1d/public_map

У циљу спречавања ширења болести на хуман начин је извршена еутаназија 551 животиње, а 4 животиње су угинуле од последица ове болести. Република Србија је обезбедила довољну количину буџетских средстава за исплату надокнаде штете власницима чије су животиње еутаназиране, те је на основу реалне штете извршена исплата у висини средстава од 42.072.720, 00 динара.

Дана 24. јуна 2016. дана након испоруке 50 000 доза вакцина, од стране „европске банке вакцина“ започета је вакцинација говеда у зараженом подручју. Република Србија је обезбедила интервентним увозом додатне количине вакцина од 400 000 доза за вакцинацију говеда и у зараженим подручјма која је започета 27. јуна 2016. године у складу са донетим Планом вакцинације за територију Републике Србије.

План вакцинације у зонама А, Б и В се реализује у складу са донетим Планом, те се испуњење очекује у предвиђеним роковима. План вакцинације у „слободној зони“ зона В је извршен у складу са приоритетима вакцинације говеда која се држе у интензивном узгоју.

Спровођење наведених мера имало је за следеће:

– од дана 01. јула 2016. није пријављено нити једно ново жариште ван граница већ заражених подручја;

– али, дошло је до појаве клиничке слике обољења код појединих говеда која су биле вакцинисане у периоду инкубације болести – „поствакцинална појава болести“, код животиња које нису могле да одговоре адекватно на вакцинацију јер су већ биле заражене „дивљим вирусом“. Извршена је хумана еутаназија само појединачних грла говеда са клиничком манифестацијом ове болести на газдинствима.

Корисни линкови

https://vet-uprava-srbija.cartodb.com/viz/dc7e6914-420c-11e6-b56e-0ea31932ec1d/public_map

Бугарски BABH: http://www.babh.government.bg/bg/Page/info-lsd/index/info-lsd/%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F

Македонска агенција:  http://fva.gov.mk/index.php?lang=mk

Категорије

Скорашњи чланци

Величина текста
Контраст