Уочи свечаног отварања 92. Међународног пољопривредног сајма у Новом Саду, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде проф. др Драган Гламочић говорио је у Јутарњем програму РТС-а о најважнијим темама из сектора пољопривреде. Како је истакао, овогодишњи сајам биће снажан показатељ развоја српског аграра, са више од хиљаду излагача из 40 земаља и фокусом на дигитализацију, органску производњу, подршку младима и женама у руралним подручјима.
Сајам као огледало аграрног напретка
Министар је подсетио да је годинама био активан учесник сајма, те да је ова манифестација једна од највећих инвестиција у региону. Посебно је нагласио учешће делегације Европске уније и земље партнера Италије, као и колективне изложбе Чешке, Шпаније, Мађарске и Републике Српске. У хали 1А, коју организује и финансира Министарство, биће представљени органски производи из свих крајева Србије, попут Ртањског меда, Ариљске малине и Футошког купуса.
Млади и дигитализација у фокусу
„Без младих и жена нема напретка у пољопривреди“, поручио је министар. На штанду Министарства радиће студенти пољопривредних факултета из Београда и Новог Сада, а организоване су и посете средњих пољопривредних школа. Упркос изазовима, све више младих остаје на селу, што министар види као охрабрујући тренд.
Историјски буџет и нове мере
Гламочић је нагласио да је буџет за пољопривреду никад већи, уз свеукупно задовољство произвођача, посебно оних у најтежим условима. Указао је и на подршку за набавку механизације, где је повраћај до 65% за младе, жене и подручја са отежаним условима. Најавио је нову меру — кредитну подршку са субвенционисаним каматама за набавку дигиталне опреме, дронова, ђубрива, механизације, сточне хране и животиња.
Инвестиције у инфраструктуру и осигурање
Министар је подсетио да је у току јавни позив за развој руралне инфраструктуре, намењен насељима до 10.000 становника. Расположиво је 400 милиона динара, а локалне самоуправе могу добити до 35 милиона. Такође, издвајају се средства за осигурање усева и стоке – од 40 до 70% бесповратних подстицаја.
Последице мраза и упозорење поводом болести животиња
Иако су трешње и кајсије претрпеле штету од мраза, житарице стоје добро. Министар је апеловао на пољопривреднике да осигурају производњу, посебно након снежних падавина у појединим регионима. Због појаве слинавке и шапа, ове године неће бити изложбе живе стоке. Министарство, додао је, завршава јавне набавке за изградњу аутоматских противградних станица.
Воћарство носи највећи извозни потенцијал
Гламочић је истакао да Србија више извози него што увози у аграру, а највећи приход остварује у воћарству – између 1,3 и 1,5 милијарди евра са свега 200.000 хектара. Насупрот томе, житарице на осам пута већој површини доносе знатно мањи приход.
Цене и конфликт у ланцу
Када је реч о ценама, министар је подсетио да се сви у ланцу снабдевања морају солидарно поделити – произвођачи, прерађивачи и трговци. Указао је да се раде анализе маржи у сарадњи са Министарством трговине.
Нова тржишта и шансе за извоз
Србија има велики потенцијал на тржишту Кине, где је већ извезен мед, а припрема се извоз вина и механизације у афричке земље. Министар је најавио посете тим земљама ради отварања нових канала за пласман производа.
Мотивисати децу и младе да остану на селу
„Свако дете које заволи пољопривреду, као што сам видео код једног дечака од седам година, вреди више од сваког плана“, рекао је министар и закључио да је улога медија, образовних установа и државе да мотивишу, приближе дигиталне алате и ојачају поверење у живот и рад на селу.