Саопштења Министарства

Беч: усвојени планови за управљање водама

Државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Жељко Радошевић присуствовао је у Бечу 9. фебруара 2016. године састанку на коме су усвојена два плана управљања водама у циљу чистијих, здравијих и сигурнијих вода : „План управљања водама у сливу Дунава верзија 2015“ и „Први план управљања ризицима од поплава у сливу Дунава“.

Планови управљања предвиђају мере које ће се имплементирати кроз шестогодишњи период до 2021. године са циљем да у сливу реке Дунав побољшавају квалитет вода река, језера и подземних вода и да реке и језера начине погодним екосистемима за животиње и биљке и да управљају ризиком од поплава.

„Вода је нужна основа за живот, која се суочава са многим притисцима, од климатских промена до прекомерне експлоатације, од растућих суша до загађења“, рекао је Председавајући Међународне комисије за заштиту реке Дунав Петер Калас. „Ово је разлог зашто су заштита реке Дунав, као важног водног извора за цео дунавски регион, и његов развој толико значајни.“

Министри и високи представници одговорни за управљање водама земаља у сливу Дунава, Аустрије, Босне и Херцеговине, Бугарске, Хрватске, Чешке, Немачке, Мађарске, Црне Горе, Молдавије, Румуније, Србије, Словачке, Словеније, Украјине и Европске комисије одобрили су планове управљања и усвојили декларацију на министарском састанку који је организовала Међународна комисија за заштиту реке Дунав (ICPDR).

„План управљања водама у сливу Дунава верзија 2015“ и „Први план управљања ризицима од поплава у сливу Дунава“ развијени су у складу са Оквирном директивом о водама и Директивом о поплавама Европске уније. Примери мера које се налазе у плановима су изградња постројења за пречишћавање вода у циљу смањења загађења, изградња 146 рибљих миграционих коридора или отварање простора за задржавање воде како би се ублажиле штете од поплава.

Државни секретар Жељко Радошевић, дискутујући о примени Директиве о поплавама, је рекао да се у отклањању последица разорних поплава које су се догодиле 2014. године, у Републици Србији пришло кроз реализацију хитних радова интервенција а да је  планирано да Република Србија по завршетку израде недостајућих карата иновира План управљања ризицима од поплава 2021. године и да се велики значај придаје регионалној сарадњи у области управљања водама, па тако договорене активности и пројекте на сливу Дунава постављају и као приоритети за реализацију у националним оквирима.

Категорије

Величина текста
Контраст