Саопштења Министарства и најаве Активности министра

Одржан састанак Националног одбора за инвестиције

„Министарство је изменама Закона о заштити животне средине створило правни основ за формирање Зеленог фонда Републике Србије који ће постати оперативан 1. јануара 2017. Године, као орган у саставу министарства надлежног за послове животне средине. Зелени фонд се оснива као буџетски фонд, ради финансирања припреме, спровођења и развоја програма, пројеката и других активности у области очувања, одрживог коришћења, заштите и унапређивања животне средине. Усвајање закона је само први корак ка успостављању фонда, који би требао у потпуности да се формира до краја ове године, у координацији са Министарством финансија, у капацитету неопходном да омогући ефикаснију реализацију инфраструктурних пројеката“, рекла је министар пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић у свом обраћању на састанку Националног одбора за инвестиције на коме је представила напредак у реализацији инвестиција у сектору животне средине.

Министар је истакла да је Република Србија у протеклих 10 година спровела бројне инфраструктурне пројекте у области заштите животне средине, али да због комплексности ових пројеката, недостатка капацитета и јасног институционалног оквира, у току реализације уочени су бројни проблеми и да се наметнула потребу за јасном националном политиком, посебно у домену планирања динамике за имплементацију и финансирање инфрастру-ктурних пројеката у овој области.

„Питање одрживости инфраструктурних пројеката, посебно у сектору вода, је важно питање које Србија планира да реши кроз развој система тарифа. Имајући у виду чињеницу да су у Републици Србији пројекти везани за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода до сада углавном финансирани из донаторских средстава, питање одрживости ове инфраструктуре се решавало на нивоу сваког појединачног пројекта, али ће у наредном периоду бити системски регулисано. У оквиру ИПА 2016 програма постоји предлог пројекта који ће подржати успостављање система тарифа за сектор вода, кроз које ће бити остварен принцип оперативних повраћаја трошкова и анализе ефективности трошкова“, најавила је министар Богосављевић Бошковић.

Богосављевић Бошковић је нагласила да зa све инфраструктурне пројекте који ће бити реализовани у оквиру децентрализованог система управљање фондовима ЕУ, предвиђено је потписивање уговора са крајњим корисником којима би се дефинисале обавезе локалних самоуправа, ресорног министарства и министарства финансија у погледу финансирања и спровођења пројекта и да ће се на тај начин одговорности локалних самоуправа бити јасно дефинисане и правно обавезујуће што би омогућило деловање законских механизама у циљу испуњења свих обавеза које су дефинисане на основу уговора.

„Зa инфраструктурне пројекте који ће бити реализовани у оквиру децентрализованог система управљање ИПА фондовима Европске уније, као што су регионални центар за управљање отпадом у Суботичком региону и постројење за прераду отпадних вода у Рашкој, предвиђено је потписивање уговора са крајњим корисником којима би се дефинисале обавезе локалних самоуправа, ресорног министарства и Министарства финансија у погледу финансирања и спровођења пројекта“, истакла је министар и нагласила да су урађени или су у припреми Меморандуми о разумевању за пројекте који се финансирају из донаторских средстава: регионални систем за управљање отпадом Дубоко, Нови Сад и Крагујевац, постројење за третман отпадних вода у Крушчици-Бела Црква и Нишу који ће дефинисати обавезе локалних самоуправа, билатералних донатора и министарства.

Састанку су присуствовали министар без портфеља задужен за европске интеграције и национални ИПА координатор Јадранка Јоксимовић, министар финансија Душан Вујовић и шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт, као и представници релевантних министарстава, Европске комисије, амбасада и међународних финансијских институција.

На састанку се разговарало о Јединственом прегледу приоритетних инфраструктурних пројеката, али и указало на приоритетне пројекте које ће Србија кандидовати у оквиру текућег позива за доделу инвестиционих грантова у 2016. у оквиру Инвестиционог оквира за западни Балкан.

Оснивањем Националног одбора за инвестиције, Влада је успоставила јединствени систем за планирање, припрему и имплементацију националних инфраструктурних инвестиција. Поменути одбор представља форум за дискусију и формулисање финансијских планова за сваки корак у вези са припремом инфраструктурних пројеката који могу бити представљени потенцијалним инвеститорима и донатор.

Категорије

Величина текста
Контраст