Саопштења Министарства

Одржан трећи састанак Радне групе за уређење тржишта и робне берзе

У Влади Републике Србије данас је одржан трећи састанак Радне групе за координацију активности унапређења робно-тржишног пословања пољопривредним производима.

Састанку је председавала министарка пољопривреде Јелена Танасковић, а присуствовали су и представници удружења пољопривредника, као и свих релевантних институција –  Министарства унутрашње и спољне трговине, Министарства финансија, Министарства привреде, Министарства за бригу о селу, Народне банке Србије, Републичке дирекције за робне резерве, Привредне коморе Србије, Продуктне берзе Нови Сад, Комисије за хартије од вредности.

У складу са договором са претходног састанка, саопштено је да је усвојен и објављен нови Правилник којим се прописују минимални технички услови за трговину на откупним местима – складиштима, који су заједно донели министар унутрашње и спољне трговине и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде.  

Овим правилником ближе се прописују минимални технички услови за трговину на откупним местима где се врши откуп пољопривредних производа и домаћих животиња од пољопривредних произвођача, а тиче се простора, уређења и опреме, као и начина продаје. Новина је да је детаљно побројана опрема коју мора имати откупно место, а која омогућава одређивање параметара квалитета при пријему, односно разврставање према квалитету, односно класи пољопривредних производа, и то за зрнасте производе, као и воће и поврће. Такође, прописана је и могућност за пољопривредног произвођача, ако није задовољан утврђеном количином, квалитетом, односно класом предатих пољопривредних производа, да може да се обрати надлежном инспектору Министарства пољопривреде ради провере начина одређивања параметра квалитета од стране ангажованих контролних организација односно самих откупљивача.

Такође на седници је представљен извештај о спроведеном попису свих складишних простора на територији Републике Србије. Пописну комисију чинили су представници пољопривредне инспекције, фитосанитарне инспекције, тржишне инспекције и Дирекције за робне резерви. Попис је обухватио 786 складишта, као и уљаре, пиваре и шпиритане и обезбедио је детаљне податке о капацитетима, начину складиштења, као и о квалитету робе.  Утврђено је да укупни складишни капацитети у Републици Србији износе седам милиона тона.

На седници је договорено да ће се у наредном периоду размотрити сви прописи везани за складиштење пољопривредних производа, те заједнички радити на проналажењу најбољих решења.

ФОТО: Слободан Миљевић/Влада Републике Србије 

Категорије

Величина текста
Контраст