Саопштења Министарства и најаве Активности министра

Србија прва у региону усвојила план о смањењу емисије штетних гасова

„Српске национално утврђенe могућности смањења емисија гасова са ефектом стаклене баште усвојила је данас Влада Србије, чиме је Србија постала прва држава у региону која је усвојила план о смањењу емисије штетних гасова за 9,8 посто до 2030.године“, истакла је данас министар пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић на ECRAN Конференцији о климатским променама на високом нивоу у сарадњи Eвропска Унија – Србија.

Министар Богосављевић Бошковић је подсетила да је Министарство уз велику подршку ЕУ препознало значај доприноса смањењу глобалних емисија гасова са ефектом стаклене баште и иницирало израду национално утврђених могућности смањења емисија гасова са ефектом стаклене баште (INDCs – Intended national determined contributions), иако смо држава у развоју под Оквирном конвенцијом УН о промени климе и не велики емитер ових гасова.

„Србија се већ суочава са последицама промене климе. Прве процене, показују да укупне материјалне штете изазване екстремним климатским и временским условима, од 2000. године прелазе 5 милијарди евра, а више од 70% губитака повезано је са сушом и високим температурама. Поплаве у само једној, 2014. години, имале су у Р. Србији као епилог укупне штете процењене на преко 1,7 милијарди евра, или више од 4 процента БДП-а. Поплаве које су се догодила у Републици Србији у мају 2014. године, у размерама које нису забележене у последњих 120 година, угрозиле су животе, здравље и имовину више од 1,6 милиона људи у 38 општина у централној и западној Србији. Процењује се да је после поплава 125.000 становника пало испод границе сиромаштва, што је резултирало порастом сиромаштва од готово 7% у односу на претходну годину“, изјалвила је министар.

Богосављевић Бошковић је изразила наду да 21. Конференција УН о промени климе у Паризу довести до постизања међународног договора, прихватљивог за све државе чланице, и ограничити раст глобалне температуре на 20 С.

На Конференцији се обратио и Потпредседник за енергетску унију Европске комисије Марош Шефчович, који је истакао да је важно да се ради на превенцији у борби против климатских промена, као и да заједничким радом томе заједно допринесемо.

Шефчович је навео да је ЕУ глобални лидер у борби за смањење климатских промена, као и да је Србија једина од земаља у региону изашла са конкретним добровољним бројкама за смањење емисије гасова.

„То је важан сигнал и добар пример другим земљама у региону, али и за становништво, јер тиме показује даљи правац, а то је окретање ка зеленој економији“, рекао је Шефчовић.

ECRAN пројекат је регионални пројекат који финансира Европска комисија и намењен је земљама кандидатима и потенцијалним кандидатима за чланство у ЕУ, а за циљ има подизање знања и јачање капацитета заинтересованих страна у овим земљама у вези са законодавством ЕУ у области заштите животне средине и климатских промена. На Конференцији ће бити представљени Намеравани национално одређени доприноси смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште Републике Србије, чиме би Република Србија била прва држава региона које су испуниле ову обавезу према Оквирној конвенцији УН о промени климе.

На билатералном састанку који је претходио Конференцији представљене су активности у области климатских промена, заштите животне средине, заштите природе. Разговарано је о даљој могућој сарадњи и пројектима који су од обостраног интереса.

Категорије

Величина текста
Контраст