Министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелена Танасковић изјавила је данас да је пољопривреда један од приоритета Владе Републике Србије и да је држава окренута ка пољопривреди и увећању сточног фонда.
О односу државе према пољопривреди најбоље говори чињеница да је буџет за пољопривреду ове године већи него икада, казала је министарка Танасковић на скупу поводом пројекта „Grow up”, чији је циљ да пољопривреду и прехрамбену индустрију афирмише као један од кључних стубова економског напретка земље.
Прву дебату у оквиру пројекта „Grow up – снага земље” организовала је Привредна комора Србије (ПКС) и Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Пројектом “Grow up” биће представљена пољопривреда и све оно што смо покренули до сада у аграру, казала је Танасковић на стручном скупу одржаном у ПКС, који је окупио више од 150 најрелевантнијих експерата из области пољопривреде и прехрамбене индустрије.
Министарка пољопривреде Јелена Танасковић је излагање започела говорећи о важним аспектима, пројектима у пољопривреди, али и изазовима који нас чекају.
„Овакве конференције и овакав дијалог су неопходни. Много тога радимо и држава и сви ви који сте у ланцу, али се понекад не чујемо. Пољопривреда је у овој години један од приоритета Владе Републике Србије. Бројка у буџету сведочи о томе, доказује однос државе и ове године највећа је до сада. Држава је окренута ка пољопривреди, увећању сточног фонда и улагањима у тај сектор“, истакла је Танасковић.
Наводећи износе субвенције и директних давања, министарка истиче да поред њих постоје и кредитне линије и инвестиције за наводњавање. Дигитализација у пољопривреди је, како је додала, једна од најважнијих тема у последње време.
„ Ја стварно верујем да ће еАграр добро донети нашим пољопривредним произвођачима“ , нагласила је Танасковић и додала да оно што данас пољопривредници испуњавају може да буде само на њихову корист, као и корист администрације која може да буде ефикаснија и ефективнија.
Председник ПКС Марко Чадеж је говорио о изазовима, али и шансама за српску пољопривреду и указао на значај развијања прерађивачке индустрије у Србији.
Чадеж се сложио да је од изузетног значаја конструктиван и отворен дијалог између привреде и државе, као и да видимо како да подстакнемо развојне шансе које до сада нисмо могли да подржимо.
Директор Института BioSens Владимир Црнојевић подсетио је да је највећи део пословања тог института дигитализација пољопривреде и да је BioSens проглашен најбољим институтом те врсте у Европи.
Црнојевић је рекао да дигитализација српске пољопривреде извесно мора да се деси, као и да је еАграр само „кичма“ информационог система пољопривреде и морамо да развијамо различите модуле.
У оквиру пројекта, биће одржано још пет регионалних дебата широм Србије, док ће се Grow up конференција, као кровни и завршни догађај пројекта одржати 31. маја и 01. јуна на Копаонику. Теме дебата биће: сточарство, ратарство, воћарство, повртарство и органска производња.